مقالات علمی

ابتلا به HIV با افزایش احتمال مرگ ناگهانی قلبی همراه است

ابتلا به HIV با افزایش احتمال مرگ ناگهانی قلبی همراه است

افرادی که به ویروس اچ آی وی مبتلا هستند مجبورند از انواع داروهای قدرتمند برای کنترل بیماری خود استفاده کنند، اما یک مطالعه جدید نشان می دهد که آنها باید نگران خطر مضاعف مرگ قلبی هم باشند.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، برخلاف حمله قلبی ناشی از انسداد شریان قلب، مرگ ناگهانی قلب می‌تواند بدون هشدار رخ دهد و ناشی از ضربان قلب نامنظم باشد. در عرض چند دقیقه، از دست دادن سطح هوشیاری و احتمال مرگ زیاد است.

محققان گزارش دادند در میان مبتلایان به اچ آی وی، زخم در عضله قلب به نام فیبروز وجود دارد به همین دلیل احتمال مرگ ناگهانی قلب در این بیماران بیشتر است.

دکتر «زیان تسنگ»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، در این باره می‌گوید: «مرگ های ناشی از آریتمی کشنده قلب در میان بیماران اچ آی وی ۸۷٪ بیشتر از جمعیت عمومی است.»

وی در ادامه توضیح داد: «در بیماران مبتلا به اچ آی وی سطح مزمن التهاب وجود دارد. این فیبروز در اندام‌های دیگر و همچنین در غدد لنفاوی، کبد و روده هم شرح داده شده است. بنابراین قلب فقط محل دیگری است که این التهاب مزمن، این واکنش زخم را ایجاد می‌کند.»

به گفته تسنگ: «التهاب مزمن در بیماران اچ آی وی حتی در بین بیماران دریافت کننده داروهای ضد ویروس وجود دارد. به احتمال زیاد، ویروس در اندام‌های بدن و غدد لنفاوی پنهان است و هنوز هم باعث التهاب می‌شود که منجر به زخم و عملکرد بد سایر اعضای بدن می‌شود.»

اگرچه نمی‌توان از التهاب جلوگیری کرد، اما محققان معتقدند که با استفاده از MRI می‌توان فیبروز را در بیمارانی که آریتمی داشته اند، شناسایی کرد. همچنین می‌توان با کاشت ضربان ساز قلب / دفیبریلاتور که می‌تواند از آریتمی های کشنده جلوگیری کند، در جهت کاهش خطر مرگ ناگهانی قلب اقداماتی انجام شود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *