مقالات علمی

ابداع یک نشانگر زیستی برای تشخیص سرطان پانکراس

ابداع یک نشانگر زیستی برای تشخیص سرطان پانکراس
محققان دانشگاه کویین مری لندن پروتئینی موسوم به pentraxin ۳‪(PTX۳)‬ را شناسایی کردند که امکان تشخیص ابتلا به سرطان پانکراس را فراهم می کند.

سرپوش پزشکی – به گزارش ایرنا به نقل از ساینس، بر اساس این تحقیقات که با اندازه‌گیری میزان پروتئین PTX۳ در نمونه سرم خون ۱۴۰ بیمار سرطانی پانکراس و مقایسه آن میزان پروتئین (Protein) موجود در خون ۱۲۷ داوطلب سالم انجام گرفت، محققان دریافتند میزان پروتئین PTX۳ در سرم خون افراد مبتلا به سرطان بالاتر است.

 

به گفته محققان، نشانگرهای زیستی سرطان معمولاً توسط سلول های سرطانی تولید می شوند. اما ویژگی منحصر به فرد پروتئین PTX۳ این است که توسط سلول های غیرسرطانی که تومور پانکراس را احاطه کرده اند، تولید می شود. بر اساس نتایج این تحقیقات این پروتئین در پاسخ به سیگنال های سلول های سرطانی پس از فعال شدن آنها، توسط سلول های ستاره ای پانکراس تولید می شود.

با مشاهده و اندازه‌گیری این پروتئین میتوان سرطان را در مراحل اولیه تشخیص داد و شانس درمان را افزایش داد. بر اساس این مطالعه، سرطان پانکراس یازدهمین سرطان شایع در مردان و نهمین سرطان تشخیص داده شده در زنان است.۷۱ درصد از مبتلایان به سرطان پانکراس در اولین سال تشخیص جان خود را از دست می دهند. این سرطان (cancer) در مردان شیوع بیشتری دارد. سیگار، اضافه وزن، دیابت، و سن از مهمترین عوامل خطر بروز این بیماری هستند.

ابداع یک نشانگر زیستی برای تشخیص سرطان پانکراس,سرطان پانکراس

پانکراس غده پهن و درازی است که در بخش فوقانی شکم قرار دارد. غده پانکراس هم برون ریز و هم درون ریز است؛ یعنی ترشحات آن هم مستقیما وارد جریان خون میشوند و هم برای هضم پروتئین، چربی و کربوهیدرات، وارد روده می شوند. غذا به محض ورود به روده کوچک، توسط آنزیم های ترشح شده از پانکراس و اسید معده، هضم می شوند. آنزیم های پانکراس با وجود هضم چربی و کربوهیدرات، هیچ آسیبی به پرز و دیواره روده وارد نمی کنند. بخش اعظم هضم چربی، پروتئین و نشاسته، به عهده آنزیم های ترشح شده از پانکراس است. یکی دیگر از مهمترین وظایف پانکراس، تولید انسولین است که سبب کاهش قند خون و تولید انرژی از آن می شود. سرطان پانکراس یکی از کشنده ترین انواع سرطان است. تومورهای پانکراس در مقابل انواع دارو بسیار مقاوم هستند و درمان آن بسیار دشوار است.

 

مطالعات محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد نشان می دهد که سیر، انگور قرمز، اسفناج، گیلاس، زغال اخته، سیب زمینی و کلم بروکلی غذاهایی هستند که سبب سلامت بافت پانکراس (لوزالمعده) می شوند.

نگین سلامت حکیم

منبع

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *