مقالات علمی

خمیازه کشیدن و حقایقی جالب

خمیازه

علت خمیازه کشیدن می‌تواند به دمای مغز ارتباط داشته باشد زیرا زمانی که مغز شما گرم می‌شود دچار این موضوع می‌شوید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری ایسکانیوز، خمیازه کشیدن کاری است که همه ما در طول روز شاید چندین بار آن را انجام دهیم،وقتی خوابمان بگیرد هم مداوم خمیازه می کشیم.

رفتار روزمره انسانها همواره شگفت‌انگیز است. گاهی اوقات رفتارهایی چه ارادی و چه غیرارادی از ما سر می‌زند که اگر برخی حقایق را درباره‌شان بشنویم باورمان نمی‌شود.

خمیازه بیش‌ از حد دلایل مختلفی دارد و می‌تواند به علت اثرات جانبی یک دارو، وضعیت جسمی خاص، مشکلات روحی، بی‌خوابی و … باشد و هم‌چنین ممکن است علائمی مثل خستگی بیش از حد، اختلال تمرکز و مشکلات تنفسی را در پی داشته باشد.

اگر ببینید فرد دیگری خمیازه می‌کشد، به احتمال زیاد شما هم این کار را می کنید. شاید این را قبلا دانسته‌باشید، اما یک حقیقت کوچک دیگر وجود دارد که جالب است: اگر فردی که خمیازه می‌کشد، وارونه باشد، نیم‌رخ باشد، یا راست ایستاده باشد، باز هم این بیماری همین‌ قدر واگیردار است.

خمیازه‌ کشیدن لذت‌بخش است. وقتی دانشمندان از مردم در این‌باره سوال کردند، هر شخص از مقیاس ۱ (بد) تا ۱۰ (خوب)، به تجربه‌ خود به‌طور متوسط امتیاز ۸.۵ را داد. یک واقعیت جالب دیگر به عنوان هدیه: حالت چهره هنگام این بیماری تقریبا با حالت چهره در هنگام تجربه‌ی ارگاسم برابر است. این بار که از معاشقه با همسرتان لذت بردید، خودتان ببینید.

عصبانیت

خشم می‌تواند روی قلب، سیستم تنفسی و سطح انرژی فرد تاثیرگذار باشد و همچنین می‌تواند تنگی نفس، خمیازه و احساس ترس را به وجود آورد. اگر فرد احساس خشم بیش از حد داشته باشد، احتمالا متوجه رخداد بیش از حد آن می‌شود وقتی که مربوط به خشم و عصبانیت باشد، اغلب با استرس، بدتر خواهد شد.

افسردگی

افسردگی می‌تواند باعث خمیازه کشیدن بیش از حد شود که معمولا علت آن هم اثرات جانبی داروهای ضدافسردگی است. اگر فرد با افسردگی مواجه باشد و متوجه شود، باید حتما این موضوع را با پزشک در میان بگذارد تا داروهای او را تغییر دهد.

مشکلات خواب

یکی از دلایل رایج برای این موضوع بیش از حد، خستگی مفرط است. اگر افراد به اندازه کافی نخوابند، احتمالا بیش از حد دچار این موضوع می شوند.

منبع : ایسکا نیوز

شاید بخواهید در مورد این مطلب بیشتر بدانید : فواید روغن نارگیل برای سلامت قلب و مغز

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *