مقالات علمی

درمان سرطان با مولکول مهندسی شده

درمان سرطان

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی مولکول مهندسی شده ابداع کرده اند که میتواند برای درمان سرطان بکار برود.

سرپوش پزشکی – به گزارش ایسنا به نقل از سایتک دیلی، پژوهشگران “بیمارستان مانت ساینای” (Mount Sinai Hospital) آمریکا، یک عامل درمانی ابداع کرده اند که در آزمایشگاه، اثربخشی بالایی را در ایجاد اختلال در یک مسیر بیولوژیکی نشان داده است و می تواند به نجات یافتن از سرطان کمک کند.

 

این عامل درمانی، یک ملکول مهندسی شده موسوم به “MS21” است که به از بین رفتن آنزیم “AKT” کمک می کند. این آنزیم در بسياري از سرطان ها، بیش از اندازه فعال است. این پژوهش، شواهدی را ارائه می دهد که نشان می‌دهند تخریب دارویی AKT، یک درمان متناسب برای سرطان هایی است که ژن های ویژه ای در آن ها جهش می یابند.

 

آنزیم AKT معمولاً به صورت غیرطبیعی در سلول های مبتلا به سرطان فعال می شود تا رشد تومور را تحریک کند. از بین بردن AKT، این روند را معکوس می کند و به مهار رشد تومور می پردازد.

 

“ریمون پارسونز” (Ramon Parsons)، از پژوهشگران این پروژه گفت: پژوهش ما، یک پایه محکم برای توسعه بالینی عامل از بین بردن AKT بوجود می آورد تا سرطان هایی را که در آن ها یک ژن خاص جهش می یابد، درمان کند. بررسی سرطان های انسانی نشان داد که ۱۹ درصد تومورها، حداقل یکی از این جهش ها را دارند. این موضوع ثابت می کند که تعداد قابل توجهی از بیماران سرطانی میتوانند از عامل تخریب کننده AKT سود ببرند و در درمان سرطان آنها کمک کند

 

پژوهشگران، MS21 را روی سلول های سرطانی انسانی آزمایش کردند تا کارآیی آن در درمان سرطان مورد بررسی قرار بگیرد. این گروه پژوهشی سعی دارند با توسعه MS21، امکان آزمایش بالینی روی بیماران را فراهم کنندتا در درمان سرطان کمک کند

 

درمان سرطان

“جیان جین” (Jian Jin)، از پژوهشگران این پروژه گفت:تبدیل کردن یافته های این پژوهش به روش های درمانی مؤثر برای سرطان (cancer)، در اولویت قرار دارد، زیرا جهش هایی که در این پژوهش ارائه میشوند، متداول ترین مسیرهای فعال شده در سرطان های انسانی هستند؛ اما این تلاش ها می توانند چالش برانگیز باشند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *