مقالات علمی

عوارض جانبی مصرف آب داغ را بشناسید

آب داغ

محققان می‌گویند مصرف بیش از اندازه آب داغ می‌تواند برای سلامتی بدن مضر باشد.

به نقل از ساپووا، ۷۰ درصد وزن بدن را آب تشکیل می‌دهد. از این رو، نوشیدن آب کافی (۸ لیوان در روز) برای سلامتی بدن ضروری است. برخی افراد علاقه دارند آب داغ مصرف کنند. گرچه برخی بر فواید نوشیدن آب جوش تاکید دارند، اما این موضوع می‌تواند عوارض جانبی نیز داشته باشد. در حقیقت نوشیدن آب جوش تاثیر زیان آوری بر سلامتی بدن دارد.

در این مطلب به رایج‌ترین عوارض جانبی مصرف آب داغ می‌پردازیم:

۱- سطح مواد آلوده بیشتر: مواد آلوده توانایی حل شدن بیشتری در آب جوش نسبت به آب سرد دارند. اگر لوله‌های آب کهنه و زنگ زده باشند، احتمال آلوده شدن آب بیشتر است. بهتر است آب سرد را ابتدا جوشانده و سپس اجازه دهید خنک شده و بعد مصرف کنید.

۲- خطر سوختگی: نوشیدن آب داغ می‌تواند باعث آسیب به لب و سلول‌های جداره داخلی دهان شده و باعث بروز سوختگی‌های کوچک شود. بهتر است در هنگام مصرف آب داغ ابتدا از درجه حرارت مناسب آن اطمینان حاصل کنید.

۳- آسیب به اندام‌های داخلی: همانطور که آب داغ توانایی آسیب به دهان را دارد، می‌تواند باعث سوختگی مری و مجاری دستگاه گوارش شود. آب داغ توانایی زیادی برای آسیب به اندام‌های داخلی دارد، زیرا درجه حرارت آن از درجه حرارت داخلی بدن بیشتر است. یکی از اصلی‌ترین دلایل بروز سرطان مری، مصرف نوشیدنی‌های داغ (مانند چای) است.

۴- سطح غلظت خون: مطالعات نشان داده است زمانی که فرد بدون آنکه تشنه باشد اقدام به مصرف حجم بالایی از آب داغ می‌کند، سطح غلظت خون تحت تاثیر قرار می‌گیرد. از همین رو، توصیه می‌شود تنها زمانی که تشنه هستید آب بنوشید. زیاده روی در مصرف آب می‌تواند باعث تورم سلول‌های مغزی و بروز مشکلات حاد شود.

۵- اختلالات خواب: مصرف حجم زیادی از آب جوش به ویژه پیش از به بستر رفتن می‌تواند باعث اختلال در خواب شبانه شود. در حقیقت کلیه‌ها تلاش می‌کنند آب اضافی را از بدن دفع کنند. این موضوع می‌تواند در طول شب باعث مراجعه مکرر به توالت شده و خواب فرد را با اختلال مواجه کند. بدیهی است کودکانی که حوصله مراجعه به توالت را ندارند شاهد شب ادراری خواهند بود و بوی بدی به اتاق و همچنین محل خواب کودکان می دهد و در طولانی مدت باعث می شود نسبت به عملکرد ناصحیح در خواب اولیه کودکان شود

۶- آسیب به کلیه: گرچه میزان آب کافی در بدن برای کارکرد مناسب کلیه‌ها و دفع مواد زائد و سمی از بدن مفید است، اما زیاده روی در مصرف آب داغ بدان معناست که کلیه‌ها باید کار بیشتری برای دفع مایعات اضافی انجام دهند.

این موضوع در بلند مدت می‌تواند باعث آسیب به کلیه‌ها شود و درد کلیه را بیش از دیگران تجربه کنید و در آن صورت هزینه های زیادی را برای درمان کلیه خود متحمل شوید و با این شرایط نابسامان بیمارستان ها و مراجعه به بیمارستان منجر به ابتلا به کرونا هم شوید که در آن صورت هم کرونا خواهید گرفت و همچنین کلیه شما هم وضعیت نامناسبی خواهد داشت در آن صورت مرگ به دلیل ابتلا به کرونا بیشتر خواهد شد و خانواده شما عزادار خواهد شد …

پس نتیجه می گیریم که آب داغ می تواند به کلیه شما آسیب وارد نماید و شما برای درمان به بیمارستان مراجعه کنید و با ابتلا به بیماری کرونا جان خود را از دست بدهید !

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *