مقالات علمی

متخصصان می‌گویند تغییر رنگ لب‌ها نشان دهنده ابتلا به یک بیماری است.

متخصصان می‌گویند تغییر رنگ لب‌ها نشان دهنده ابتلا به یک بیماری است.

متخصصان می‌گویند تغییر رنگ لب‌ها نشان دهنده ابتلا به یک بیماری است.

 

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران به نقل از دِی دِی نیوز، پزشکان همواره تاکید دارند تشخیص به موقع بیماری‌ها می‌تواند روند درمان را موثرتر کرده و حتی نرخ مرگ و میر ناشی از بیماری را کاهش دهد. رنگ لب‌ها از مواردی است که می‌تواند نشان دهنده سلامت فرد باشد.

به طور عمومی متخصصان تغییر رنگ لب‌ها را نشانه ابتلا به بیماری قلمداد می‌کنند. رایج‌ترین تغییر رنگ لب‌ها که نشان ابتلا به بیماری است شامل موارد ذیل می‌شود:

۱- زرد شدن لب‌ها

زمانی که لب‌ها رنگشان تغییر کرده و به زردی می‌گرایند، نشان دهنده بروز یک بیماری جدی در بدن است. بیماری‌های جدی کبد دلیل تغییر رنگ لب به زردی است. در روند بیماری کبد، سلول‌های این اندام دچار انحطاط و مرگ می‌شوند و ورود بیلی روبین (پیگمان‌های زرد رنگ صفرا که از تجزیه هموگلوبین حاصل می‌شود) به جریان خون تشدید می‌شود.

در این حالت فرد به یرقان مبتلا می‌شود و زردی در اندام‌های مختلف بدن دیده می‌شود. این بیماران در کنار زرد شدن چهره و چشم ها، شاهد تغییر رنگ لب‌ها به زردی هستند. این افراد با مشاهده این علائم باید سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کنند.

۲- قرمز تیره شدن لب‌ها

اگر لب‌ها به قرمز تیره تغییر کرد، این مشکل ممکن است خیلی جدی نباشد به خصوص اگر هوا به شدت گرم است. به طور طبیعی زمانی که هوا گرم می‌شود، رنگ لب‌ها به قرمز تیره متمایل می‌شود. این موضوع می‌تواند همراه درد چشم ها، مدفوع خشک، خشکی و تلخی مزه دهان همراه باشد.

در این زمان متخصصان توصیه می‌کنند افراد به میزان کافی آب بنوشند و نیز از میوه‌های آبدار به عنوان میان وعده استفاده کنند. بهتر است در این حالت خیلی نایستید. این موضوع به طور طبیعی پس از مدتی برطرف می‌شود، اما اگر گرمای شدید هوا همچنان ادامه یابد ممکن است عوارض جدی برای بدن به همراه داشته باشد.

کبودی لب

۳- رنگ پریده شدن لب

اگر لب‌ها دچار رنگ پریدگی شده باشد این موضوع ناشی از بیماری است. در این حالت احتمالاً فرد به طور بلند مدت از کمبود جریان خون به اندام‌ها رنج می‌برد و مواد مغذی به بخش‌های مختلف بدن نمی‌رسد. این موضوع می‌تواند ناشی از کم خونی باشد و فرد باید نسبت به درمان آن توجه لازم را داشته باشد.

۴– بنفش بودن لب‌ها

برخی افراد مشاهده می‌کنند که لب هایشان به آبی و بنفش تغییر رنگ داده است. این موضوع به دلیل کاهش عملکرد قلبی – ریوی بدن است. مشکلات جدی قلبی می‌تواند در روند جریان طبیعی خون به اندام‌ها اختلال ایجاد کند.

زمانی که فرد دچار مشکلات ریوی است و یا سطح اکسیژن خون به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد، رنگ لب‌ها به آبی و مشکی تغییر می‌کند. این موضوع می‌تواند نشان دهنده خفگی نیز باشد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *