مقالات علمی

میخواهید پوکی استخوان نگیرید؟

پوکی استخوان

با حذف سن، جنس، ژنتیک، مصرف داروها و برخی بیماری‌ها می توان به تغذیه و فعالیت بدنی تاکید کرد.

فعالیت بدنی و تغذیه‌های سرشار از کلسیم و ویتامین دی به ویژه تا 30 سالگی به ما کمک می کند تا سیر پوکی استخوان را کند کنیم.

به گزارش بهداشت نیوز، بابک پورقلیچ پزشک متخصص درباره دلایل ایجاد این بیماری گفت: پوکی استخوان یا استئوپروز ناشی از کمبود تراکم کلسیم در بافت استخوان است. استخوان بافتی زنده است و کلسیم به طور مرتب به آن اضافه یا برداشت می‌شود. با افزایش سن، برداشت کلسیم نسبت به جایگزینی افزایش می‌یابد بنابراین در سنین بالا با کاهش تراکم کلسیم در بدن مواجه می شویم.

وی افزود: این برنامه سیری پیش رونده است. در بین سنین 20 تا 30 سال بیشترین تراکم کلسیم در بدن وجود دارد بنابراین با حفظ این تراکم می توانیم دیرتر به این بیماری دچار شویم. پوکی استخوان در خانم ها شایع تر است. هورمون استروژن در دوره باروری خانمها مانع از سیر سریع آن است اما پس از یائسگی این روند تسریع می شود و خانم ها شیب شدیدی از پوکی استخوان را شاهد هستند.

پورقلیچ برای پیشگیری توصیه کرد: با حذف سن، جنس، ژنتیک، مصرف داروها و برخی بیماری‌ها می توان به تغذیه و فعالیت بدنی تاکید کرد. فعالیت بدنی و تغذیه‌های سرشار از کلسیم و ویتامین دی به ویژه تا 30 سالگی به ما کمک می کند تا سیر پوکی استخوان را کند کنیم. فعالیت بدنی و بارگذاری روی استخوان‌ها تا 30 سالگی موجب افزایش تراکم آنها و ایجاد رسوب کلسیم می شود. پس از این سن هم ورزش‌هایی مثل پیاده روی توصیه می‌شود.

وی تاکید کرد: از رژیم‌های غذایی ناصحیح که باعث کاهش جذب کلسیم می شود باید خودداری کرد. نوشابه های گازدار مانع جذب کلسیم می‌شود و استعمال دخانیات و نوشیدن الکل هم سیر پوکی استخوان را تسریع می‌کند.

پورقلیچ در توضیح راه‌های تشخیص پوکی استخوان اظهار داشت: این بیماری خاموش است و علائم چندانی ندارد با افزایش سن این عوارض بیشتر نمایان می شوند. درد ناگهانی در ستون فقرات که می تواند با یک عطسه و خم و راست شدن طبیعی همراه باشد از علائم پوکی استخوان است. شکستگی لگن و گردن استخوان ران علامت های شدیدتری دارد که از علائم این بیماری است. برای تشخیص با بالارفتن سن، سنجش تراکم استخوان به افراد توسط پزشک توصیه می‌شود.

وی تاکید کرد: تا 30 سالگی کلسیم در استخوان‌ها ذخیره می شود و پس از این سن هم اگر تغذیه درستی داشته باشیم برداشت کلسیم کمترشده و سیر این بیماری را کند می‌کند. استفاده از مکمل های ویتامین دی برای جذب کلسیم با توجه به مقدار کمبود آن در بدن توصیه می شود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *