مقالات علمی

گزارش‌های یورونیوز از فضاپیما؛ تلاش برای فهم تغییر ژنتیکی در فضا

فضاپیما

لوکا پارمیتانو، فضانورد ایستگاه فضایی به پایان ماموریت خود نزدیک می‌شود. او ماه‌ها است که به عنوان گزارشگر یورونیوز از فضاپیما بین‌المللی به طور مرتب گزارش‌هایی می‌فرستد.

حالا او در یکی از برنامه‌های پایانی خود از ماموریت چند‌ماه‌اش در فضا درباره چند آزمایش علمی توضیح می‌دهد.

از زمان آغاز ماموریت فضایی او تا کنون دو فضاپیما حاوی تجهیزات و امکانات مختلف به ایستگاه فضایی رسیده است.

او می‌گوید: «این نخستین باری است که باید شخصا این سفینه را تحویل می‌گرفتم، با یک فضاپیما کلی چیزهای تازه پدیدار می‌شود، آزمایش‌های جدید و امکانات جدید.»

خبرنگار یورونیوز درباره منحصر به فرد بودن این تجربه می‌گوید: «من و همکارانم طی ده روز گذشته بی‌وقفه مشغول کار بودیم، اول اینکه باید یک دراگون (محفظه فضایی) اسپیس‌اکس ۱۹ و فضاپیما را تحویل می‌گرفتیم.»

اسپیس‌اکس نام یک شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی در آمریکا است. این شرکت در سال ۲۰۰۲ در کالیفرنیا شکل گرفت و کماکان در حال گسترش است. دراگون (همان فضاپیمای تجاری قابل استفاده مجدد) در دوران ماموریت فضانوردان به ایستگاه فضایی می‌آید. این فضاپیما با قابلیت حمل ۶٬۰۰۰ کیلوگرم بار ساخت شرکت اسپیس‌اکس، از زیرشاخه‌های تسلا است.

فضانورد-گزارشگر ایتالیایی یورونیوز می‌گوید: «اگر به یاد بیاورید همان ابتدای شروع ماموریت من اینجا در آزمایشگاه فضایی مشغول تنظیم یک صندلی و سیستم‌های مختلف بودم برای سنجش اینکه چطور مغز ما از نظر پاسخ عصبی دهلیزی با ریزگرانش منطبق می‌شود و اینکه چطور مغز ما سیگنال‌هایی که از سیستم‌های مختلف دهلیزی می‌آید را تفسیر می‌کند.»

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *